Yaşam

Bilim İnsanları 13,2 Milyar Işık Yolu Uzaklıkta Bulunan En Eski Kara Deliği Keşfediyor!

Bilim insanları, 13,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta, bilinen en eski kara deliği keşfetti. NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ve Chandra X-Ray Gözlemevi, geçtiğimiz yılı kara deliği bulmak ve doğrulamak için birlikte çalışarak geçirdi. Detaylar için buyurun…?

Kaynak:https://nypost.com/2023/11/07/news/sc…

Bilim insanları, 13,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta, bilinen en eski kara deliği keşfetti.

NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ve Chandra X-Ray Gözlemevi, geçtiğimiz yılı kara deliği bulmak ve doğrulamak için birlikte çalışarak geçirdi.

Pazartesi günü araştırmacılar, evrenin başlangıcında süper kütleli kara deliklerin var olduğuna dair inançlarını doğrulayan bulgular yayınladılar.

Yeni bulunan kara deliğin Büyük Patlama’dan sadece 470 milyon yıl sonra oluştuğunu ve Samanyolu’ndaki kara delikten on kat daha büyük olduğunu düşünüyorlar.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nin baş yazarı Akos Bogdan’a göre kara deliğin kütlesinin galaksideki tüm yıldızların kütlesinin yüzde 10 ila yüzde 100’ü arasında olduğu tahmin ediliyor.

Araştırmaya katılan Yale Üniversitesi’nden Priyamvada Natarajan şunları söyledi: “Erken evrende bu kadar büyük bir kara deliğin var olması gerçekten şaşırtıcı.”

“Evrende yeni bir pencerenin açılmasını bekliyoruz ve bunun ilk çatlak olduğunu düşünüyorum.”

Araştırmacılar kara deliğin, yıldızın bulunduğu galaksinin yanındaki diğer galaksideki gaz bulutlarının çökmesiyle oluştuğunu düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu