Haber

Çocuktan çocuğa ikinci el eşya

Tugay; “Kaynakların verimli tüketilmesi ve yeniden kullanılması kültürünü çocuklarımıza aşılamalıyız”

Karşıyaka Belediyesi’nin çocuklara kullanma ve tasarruf kültürü aşılamak amacıyla düzenlediği ikinci el çocuk pazarı, çocuklardan büyük ilgi gördü.

Pazarda çocuklar kullanmadıkları oyuncakları, kırtasiye malzemelerini, kıyafetleri ve diğer eşyaları akranlarına ikram etti.

Başkan Tugay, “Sadece tüketen değil, üreten ve paylaşan bir toplum olarak geleceği inşa edebiliriz” dedi.

Karşıyaka Belediyesi, çocukların ruhsal, sosyal ve bilişsel gelişimini destekleyen projeleri kapsamında düzenlediği ikinci el pazarında çocuklara erken yaşta tüketim alışkanlıkları konusunda farkındalık kazandırmayı, gerçek tüketici davranışlarını kazandırmayı ve sıfır atık bilinci oluşturmayı amaçlıyor. Bostanlı Zühtü Işıl Meydanı’nda kurulan pazarda sadece 7-14 yaş arası çocukların tezgâh açmasına, oyuncak ve çocuk eşyası satmasına izin veriliyor.

GELECEĞİ ÜRETEREK İNŞA EDECEĞİZ

2. El Pazarının çocuklar için değerinden bahseden Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Sadece tüketen değil, üreten ve paylaşan bir toplum olarak geleceği inşa edebiliriz. Çocuklarımıza verimli tüketim, tasarruf ve kaynak kullanma kültürünü erken yaşlarda aşılayabilirsek, sürdürülebilir bir dünya hedefine ulaşma şansımızı artırmış oluruz. Düzenlediğimiz seminerler, söyleşiler, konferanslar ve etkinliklerle bu kültürü toplumun her kesimine tanıtmaya çalışıyoruz. Çocuk 2.el pazarımızda Karşıyakalı çocukların kullanmadıkları eşyalarını, oyuncaklarını ve kırtasiye malzemelerini akranlarına hediye etmelerini sağlıyoruz. 7-14 yaş aralığındaki çocuklarımız yaşayarak öğreniyor ve teoride anlatılan bu kültürü uygulamalı olarak pekiştiriyor. Karşıyaka’da düzenlediğimiz bu etkinliğin tüm ülkeye yayılmasını ve farkındalık yaratmasını temenni ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu