Haber

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, BM Genel Sekreteri Guterres’e destek verdi

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İsrail’i Gazze’deki saldırılarından dolayı eleştiren Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e destek verdi.

Brüksel’de bulunan Sanchez, basına yaptığı açıklamada, Guterres’in İsrail’i eleştiren sözlerinin “dünyadaki toplumların çoğunluğunun sesini duyurduğunu” söyledi.

Sanchez şunları söyledi: “İspanyol hükümeti ve İspanyol toplumunun çoğunluğu adına BM Genel Sekreteri’ne desteğimizi ve saygımızı iletmek istiyorum. Yaptığı şey, dünya çapındaki toplulukların büyük çoğunluğunun sesini duyurmak ve onların haklarını talep etmektir. İnsani bir ateşkes sağlansın ki yardımlar Gazze Şeridi’ne girebilsin, bu insani felaketi insanlar olarak ayrım gözetmeksizin görelim.” “Öldürmeleri ve insanların acılarını durdurmak için.” söz konusu.

Dünya başkanlarının Guterres’e destek vermesi gerektiğini belirten İspanya Başbakanı, “Bir şekilde hepimiz bu ciddi krizi çözmenin diplomatik bir yolunu bulabiliriz. İnsani yardımın Gazze’ye acil, sistematik, kalıcı ve orantılı bir şekilde girmesine olanak tanıyan insani bir çözüm” dedi. olağanüstü ihtiyaçlar.” Ateşkes olmalı.” diye seslendi.

BM Genel Sekreteri Guterres, dün BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’de gerçekleştirdiği saldırıları kınayarak şunları söyledi:

“Ancak şunu da bilmeliyiz ki, Hamas saldırıları bir anda olmuyor. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz kalıyor. Yerleşimler ve şiddet yoluyla topraklarının adım adım gaspına tanık oluyor. Ekonomileri mahvoldu, insanlar yerlerinden edildi, evleri yerle bir edildi. Siyasi analiz “İnançları yok olmaya başladı.”

Guterres, Hamas’ın İsraillilere yönelik saldırılarının “Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını yasal hale getiremeyeceğini” belirterek, “Savaşların bile kuralları vardır.” dedi.

Bu sözlerin ardından İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, BM Genel Sekreteri’nin istifasını istedi, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ise Guterres’le görüşmesini iptal etti.

haber-ilgin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu