Haber

Nijerya’da teslim olan 2 binden fazla Boko Haram üyesi rehabilitasyon yoluyla topluma yeniden kazandırılacak

Nijerya’daki Ulusal Yönlendirme Ajansı Planlama, Araştırma ve Strateji Direktör Yardımcısı Audu Ayuba, teslim olan Boko Haram üyelerine karşı devam eden rehabilitasyon programını değerlendirdi.

Ayuba, teslim olan Boko Haram üyelerinden biri 2 bin 167 tanesiTopluma yeniden entegre olmak için bir rehabilitasyon programından geçtiğini kaydetti.

Bu kişilerin meslek sahibi olup ailelerine teslim edileceğini belirten Ayuba, hükümetin terörle mücadelede kararlı olduğunu söyledi.

Nijerya’da Boko Haram ile yürütülen çabanın bir parçası olarak 100 binden fazlakişi teslim olmuştu.

Örgüt, son yıllarda gerçekleştirdiği operasyonlara rağmen Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya’da halen önemli bir güvenlik sorunu teşkil etmektedir.

Nijerya’da 2000’li yılların başından beri var olan bir terör örgütü olan Boko Haram 2009’danO zamandan beri düzenlediği kitlesel şiddet hareketlerinde 20 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Örgüt, 2015 yılından bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’e de baskınlar düzenledi. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

erdekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu