Ekonomi

Türkiye’deki Enerji Projeleri İçin Gayrimenkuller Acil Kamulaştırılacak

Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazlar acil olarak kamulaştırılacak.

Cumhurbaşkanının konuya ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı “S:201800545” numaralı 4’üncü küme madencilik (linyit) işletme ruhsat sahasında, ruhsata konu maden üretiminin sürdürülebilmesi için ihtiyaç duyulan ilgili taşınmazlar Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılacak. .

Bolu ili sınırları içerisinde Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’ne bağlı “S:50428” ruhsat numaralı bölgede kömür üretim faaliyetlerinin sürdürülmesi için ihtiyaç duyulan taşınmazların ekili alanlarla birlikte tüm kamulaştırma bedelleri ve giderleri , üzerlerine dikilen ve inşa edilen elemanların rödovans şirketi tarafından karşılanacağı ve taşınmazlarının TKİ Genel Müdürlüğü adına tescil edilmek üzere derhal kamulaştırılmasına karar verildi.

Öte yandan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait Batman ve Mardin’deki iki saha hakkında kamulaştırma kararı alındı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün kamulaştırma kararına göre, açılan kuyuda yer alanı, yol, enerji nakil hattı ve petrol boru hattı için gerekli olan 23 bin 325 metrekare arazi Batman’ın Beşiri ilçesinde TPAO’ya ait petrol işletme ruhsat sahası. Mardin’in Mazıdağı ilçesinde kuyunun konum alanı için gerekli olan parsel ve 10 bin 780 metrekarelik parsel kamulaştırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu