Haber

Başkan Baltalık: “Kadınlar siyasette aktif rol alabilmeli”

Ülke Partisi Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalık, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkının 88. yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadınların siyasette aktif rol alması gerektiğini söyledi.

İl Başkanı Baltalık yaptığı açıklamada, “Ülkemizin nüfusunun yarısını oluşturan kadınlar, ekonomiEşitlik ilkesine uygun olarak siyasi partilerin yönetiminde yer alabilmelidir.

Memleket Partisi İl Başkanı Baltalık, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 88. yılı dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Ülkemizde kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etti. Birçok Avrupa ülkesinden önce.Birçok Avrupa ülkesinden önce aldılar.Aile hayatında,devlet yönetiminde ve mirasta.Kanunlarda erkeklerle eşit haklara sahip olmayan ve nüfus sayımında bile sayılmayan Türk kadınına, 1930’da belediye seçimlerinde oy kullanmak ve 1933’te muhtar ve köy komitesini seçmek.

Kadınların az gelişmiş olduğu toplumların demokratik bir düzeye gelmesinin beklenemeyeceğini belirten Baltalık, “Kadınlarımızın çağdaş yaşam standartlarına ulaşması ve eğitimde, iş hayatında, iş hayatında, insan haklarından eşit şekilde yararlanması için gerekli düzenlemeleri yapmak hepimizin ortak sorumluluğudur. toplumsal yaşam ve siyaset.İş dünyasında, toplumsal yaşamda ve ekonomide olduğu gibi siyasette de toplumsal hukukun üstünlüğü ve demokrasinin hak ettiği yere getirilmesi vazgeçilmezdir.Kadınların az gelişmiş olduğu bir toplum elbette beklenemez. Demokratik bir düzeye ulaşmak için” dedi. – KIRŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu