Ekonomi

Başkan Şaylan: Ayçiçeği aşırı sıcaklıklardan dolayı gerekli büyüme ve gelişmeyi gösteremedi.

Başkan Şaylan: “Aşırı sıcaklıklardan dolayı ayçiçeği gerekli büyüme ve gelişmeyi gösteremedi”

KIRKLARELİ Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da son dönemde yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle ayçiçeği rekoltesine ilgi artıyor.

Trakya’da son dönemde yaşanan yüksek sıcaklıklar nedeniyle ayçiçeği verimine olan ilgi her geçen gün artıyor. Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan, son dönemde artan sıcaklar ve kuraklık nedeniyle kentteki ayçiçeği tarlalarında verim kaybı beklediklerini söyledi. Ayçiçeğinin yetişemediğini söyleyen Şaylan, “Bildiğiniz gibi bu yıl sıcak ve kurak bir yıl geçiriyoruz. Üretici kardeşlerimiz ellerinden geleni yaptılar ama ayçiçeğinde sıkıntılı günler yaşıyoruz. O zamandan bu yana bir iki yağmur yağdı. diktik bizi sevindiren bir yağmur olmadı.Tarlada gördüğünüz gibi ayçiçeği hava sıcaklığının yüksek olması nedeniyle bodurlaştı ve başa çıkamadı bu nedenle ayçiçeklerinde çok yüksek verim kaybı bekliyoruz. Bu yıl üreticilerin ayçiçeklerinde sıkıntı yaşamasının nedeni bu” dedi.

İklim değişikliğinden dolayı mağduriyetler yaşandığını vurgulayan Şaylan, şehrin 40 derecelik bir sıcaklık gördüğünü söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu