Haber

Belçika’da Türkiye seçimleri için oy verme işlemi başladı

Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için Belçika’da oy verme işlemi başladı. 37 bin seçmenin bulunduğu Hasselt kentinde oy kullanmak isteyen seçmenler uzun kuyruk oluşturdu.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Seçimleri için Belçika’da oy verme işlemi yerel saatle 09.00’da başladı. Başkent Brüksel, Antwerp ve Limbourg bölgesindeki Hasselt’te sandık başına gelen Türk vatandaşları, 150 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede uzun kuyruklar oluşturdu. 37 bin seçmenin bulunduğu Hasselt’te seçmenler, Trixxo Arena’da kurulan 5 sandıkta oylarını kullandı. Türkiye’nin Antwerp Başkonsolosu Batu Keskin, vatandaşların güvenle oy kullanabilmeleri için gerekli şartların sağlandığını ve ilginin yoğun olduğunu belirtti. Kesmen, “Bugün seçim günü. Vatandaşlarımızın hem Antwerp’te hem de Hasselt’te oylarını kullanırken gerçekten heyecanlı olduklarını görüyoruz. Öncelikle Hasselt’te sabırları için uzun bir kuyruk var. Vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. bu kuyrukta beklediğimiz ve oy kullandığımız için.Bu yıl ilk kez bir merkez açıldı.Toplam 5 sandık kuruldu.Anvers’te sandık sayımız 14.Hasselt’te beklentinin üzerinde bir yoğunluk yaşıyoruz.Ancak bizim Vatandaşlarımız şu ana kadar gerekli sabrı gösterdi.Akşam 3 gün boyunca Hesselt’te oy verme işlemi devam edecek.Akşam 6’ya kadar Anvers’e gitme imkanı bulurlarsa, yeterli zamanları varsa vatandaşlarımızın oraya gitmesi ve gitmesi mümkün. Daha kısa sürede oy veriyorlar. Ama Limbourg ve Hasselt’i tercih ederlerse onları burada görmek isteriz. Ancak burada bekleme süresi Antwerp’e göre biraz daha uzun. Çok fazla” dedi.

Belçika’da bugün başlayan oy verme süreci yarın ve Pazartesi günü devam edecek. Başkent Brüksel’de hafta içi 12, hafta sonu 14 sandıkta oy kullanılacak. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu