Teknoloji

Deepfake videolarının sayısı her yıl yüzde 900 artıyor

Herhangi bir görüntüdeki kişinin yapay zeka yardımıyla anında başka bir kişinin görüntüsünü aldığı Deepfake teknolojisi son zamanlarda oldukça sık kullanılsa da çeşitli tartışmalara da neden oldu.

Örneğin, bazı kötü niyetli kişiler, aslında hiçbir zaman var olmayan geçersiz devlet adamı görüntüleri üretmeyi başardılar.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve görüntülerde kişilerin yüzleri manipüle edilerek konuşuyormuş gibi gösterilmekte ve son zamanlarda dolandırıcılar tarafından kullanılmaktadır.

Deepfake görüntülerde rekor artış

Dünya Ekonomik Forumu’na (WEF) göre, çevrimiçi deepfake videolarının sayısı her yıl yüzde 900 artıyor.

Virüsten koruma yazılımı şirketi Kaspersky araştırmacılarının yayınladığı rapora göre, büyük şirketlerin deepfake görüntülere karşı önlem alması gerekiyor.

Yüksek kaliteli derin sahte görüntülerin maliyeti çok yüksek

Sonucun gerçekçi olabilmesi için kullanılan bilgisayarın gücünün yüksek olması gerekmektedir. Çünkü düşük kaliteli deepfake görüntüler hızlı bir şekilde fark edilebilir.

Tüm bunlar büyük miktarda kaynak gerektirir ve yalnızca birkaç siber hatanın bu kaynağa erişimi vardır.

Kaspersky’nin açıkladığı bilgilere göre bir deepfake görselin fiyatı 20 bin dolardan başlıyor.

Bu tür içerikleri engellemeleri için sosyal medya platformlarına ve şirketlere sert uyarıda bulunacak olan Avrupa Birliği, çok önemli para cezaları da uygulayacak.

Avrupa Birliği’nin radarındaki şirketler arasında Meta, Google, Twitter ve Facebook ve Instagram’ın da yer aldığı TikTok yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu