Haber

Güneybatı Çin’de Yeni Bir Hattın Hizmete Açılmasıyla Demiryolu Seyahati Hızlanıyor

Hava fotoğrafı, Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinin Liangshan Yi Özerk İli, Dechang ilçesinde yeni Chengdu-Kunming demiryolunu test eden bir hızlı treni gösteriyor, 8 Ocak 2022. (Fotoğraf: Jiang Hongjing/Xinhua)

ÇENGDU, 26 Aralık (Xinhua) — Çin’in güneybatısındaki iki büyük şehir olan Chengdu ve Kunming’i birbirine bağlayan yeni bir demiryolu hattı, son bölümü Pazartesi günü açılacak şekilde tam olarak faaliyete geçti.

Saatte 160 kilometre hız için tasarlanan 915 kilometrelik demiryolu, Chengdu ve Kunming’i birbirine bağlayan mevcut demiryoluna neredeyse tamamen paralel ilerliyor ve seyahat süresini 19 saatten 7,5 saate düşürüyor.

Demiryolu, inşaat sırasında büyük zorluklar yaratan çeşitli dağları ve nehirleri geçiyor.

Demiryolunun tasarım işlerini üstlenen China Railway Eryuan Engineering Group Ltd. Ltd.’nin baş mühendisi Wang Wei, yeni Chengdu-Kunming Demiryolunun her biri 10 km’den uzun yedi tüneli ve 11 uzun açıklıklı köprüsü olduğunu söyledi.

Çin’in Batı Kalkınma Stratejisi için önemli bir proje olan demiryolunun, ekonomik büyümeyi ve Çin’in güneybatısındaki bölgelerin yüksek kaliteli dışa açılmasını teşvik etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu