Haber

Pakistan’da Türkiye’deki depremzedeler için yardım kampanyası başlatıldı

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif’in talimatıyla merkez üssü Kahramanmaraş olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenler için ülke çapında yardım kampanyası başlatıldı.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Başbakan Şerif, toplumun tüm kesimlerine “Türkiye’deki kardeşlerimiz için gönülden bağışta bulunun. Türk halkının yanında olduğumuzu beyan etmeliyiz” çağrısında bulundu. söz konusu.

Şerif, eğitim, din, maliye, ticaret ve ekonomiBakanlıklara ve eyalet hükümetlerine ülke çapındaki yardım kampanyasına gönüllü olarak katılmaları talimatını verirken, ticaret, sanayi ve iş dünyası, hayırseverler, kanaat önderleri ve eğitim kurumlarının da bu kampanyaya katılması gerektiğini vurguladı.

Yardımları izlemek üzere Bakanlar Kurulu Komisyonu kuruldu.

Öte yandan Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre Şerif, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için toplanan bağış ve ayni yardımları denetlemek üzere Bakanlar Kurulu’nda bir komisyon kurdu.

Komitede kritik bakanlıkların yanı sıra Türkiye ve Suriye’nin İslamabad Büyükelçileri de yer alıyor.

Komite, etkilenen Türkiye ve Suriye’ye zamanında yardım ulaştırılmasını sağlamak için günlük olarak toplanacak.

Öte yandan Şerif, Pakistan Ulusal Afet Yönetim Ajansı’na (NDMA) tüm illerde yardım toplama merkezleri kurma talimatı verdi.

Çadır, battaniye, ilaç ve diğer temel yaşam malzemelerinin bulunduğu tır konvoyunun yakında Türkiye’ye hareket edeceğini kaydeden Şerif, üniversiteler ve diğer eğitim kurumlarından yardım kampanyaları başlatmalarını istedi.

Türkiye’ye gönderilecek ikinci bir portatif hastanenin hazırlıklarının tamamlandığını belirten Şerif, “2005 depreminde, 2010 ve 2022 sel felaketinde Türkiye hep yanımızda oldu. İslamabad elinden geleni yapacaktır.” açıklama yaptı.

beylikduzuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu